Angelo palytėto Domininko dinastija
Virginija Skučaitė
Apie konkursą
Jurgis Dvarionas
Balys Dvarionas diriguoja Valstybinės filharmonijos orkestrui
Jurgis DVARIONAS
STUDIJŲ METAI
Minint Balio Dvariono 110 metų gimimo sukaktį
Dažno žmogaus gyvenime ateina metas, kai sąmoningai pasirenkamas gyveni- mo tikslas, aiškėja pašaukimas, kai atrandamas prigimtį atliepiantis buvimas. Kompozitoriui Baliui DVARIONUI (1904–1974) tai – studijų laikotarpis Leipcige, o vėliau Berlyne. Pažintis su žymiausių pasaulyje menininkų kūryba, muzikos mokslai pas garsiausius ano meto vokiečių profesorius ir dar tuo laiku Vokietijo- je tarpusi daugiakultūrė aplinka įskiepijo jaunajam muzikui meniško profesio- na-lumo poreikį, išugdė vertybių hierarchijos supratimą, suformavo esmingiau- sias etines ir estetines nuostatas, kurių Balys Dvarionas prisilaikė ir gyvenime, ir
kūryboje. Apie tai rašo kompozitoriaus sūnus Jurgis DVARIONAS.
Dažno žmogaus gyvenime ateina metas, kada sąmoningai pasirenkamas gyvenimo tikslas, aiškėja pašaukimas, kai atrandamas prigimtį atliepiantis buvimas. Baliui Dvarionui tas lemtingas momentas atėjo, kai jis pradėjo stu- dijuoti Johanno Sebastiano Bacho mieste – Leipcige. Šešiolikos metų gimto- joje Liepojoje baigęs komercinę mokyklą, latvių muzikos klasiko Alfredo Kal- niņio (pas kurį mokėsi vargonauti ir skambinti fortepijonu) paakintas, jau- nuolis pasiryžo rimtai mokytis muzikos. Atsisakęs jo rekomenduojamos Rygos konservatorijos, pasirinko Juozo Naujalio Kaune neseniai įsteigtą muzikos mokyklą. Pasirinkimą lėmė noras grįžti į Lietuvą. Trumpos vasaros atostogos Žemaitijoje, kurioje kadaise gyveno tėvai ir dar buvo užsilikę giminės žmonių, tik iš dalies palaikė Tėvynės ir namų jausmą. O Liepojos daugiakultūrinė terpė, kurioje buvo kalbama bei mokomasi lenkiškai, vokiškai, rusiškai, žydiškai (jidiš tarme) ir tik retsykiais – lietuviškai, grasė visuotiniu nutautėjimu. Tačiau įsisiūbavusi tautinio atgimimo banga, pasiekusi ir Liepoją, sugrąžino Dvarionovičiais tapusius Dvarionus prie gimtosios kalbos, prie gimties ištakų. Įspūdingas Stasio Šimkaus vadovaujamo choro koncertas, pasibaigęs visai salei giedant himnui prilygstančią „Lietuviais esame mes gimę“, vis dažnesni, nepaisant skeptiško tėvų nusistatymo, susibėgimai su lietuvių jaunimo choru, kuriam padėdavo išmokti lietuviškas dainas – tai tie tautinio sąmonėjimo daigai, kurie lėmė Balio Dvariono apsisprendimą¹. Kaune, artimiau susipažinus su Čiurlionių gimine, o šiems įvertinus talentingo vaikino potencialias galimybes, buvo apsispręsta pabandyti stot į Leipcigo konservatoriją. Juolab kad neseniai grįžusi Lietuvon vyresnioji sesuo Regina, pradėjusi dirbti britų pasiuntinybėje (British Legation) asmenine ambasadoriaus sekretore, sutiko materialiai remti jaunėlio brolio studijas. 1920 metų spalio 4 dieną Balys Dvarionas tapo Leipcigo konservatorijos 2 studentu. Tą pačią dieną į studentų sąrašus buvo įtraukti dar du lietuvių muzikai – Jadvyga Čiurlionytė ir Juozas Gruodis.
Leipcigas, nuo seno garsėjęs savo muzikinėmis tradicijomis, buvo vienas stambiausių kultūros centrų ne tik Saksonijoje, bet ir visoje Vakarų Europo- je. Muzikinio gyvenimo įvairove ir meniniu lygiu Vokietijoje jam prilygti galė- jo nebent Berlynas. Pirmą sykį jaukią namų gūžtą palikusiam jaunuoliui bu- vo dėl ko pamesti galvą. Visų pirma, jau nuo mažų dienų pradėjęs skambin- ti, o vėliau griežti smuiku, kai paaugo – ir vargonuoti mokomas buvo tik ne- kantrių vyresniųjų brolių ir prižiūrimas labai griežto tėvo. Per visą vaikystę buvo vos keli privatūs mokytojai. Taigi daug ką mažasis Balys pagaudavo in- tuityviai, daug ką savaimingai suvokdavo dėl išskirtinių savo gabumų. Tačiau net ir pačiam talentingiausiam savamoksliui pradėjus profesionalius mokslus tenka labai daug dirbti. Profesorius Robertas Teichmülleris, į kurio klasę buvo paskirtas Balys Dvarionas, garsėjo Vokietijoje kaip savitos pianizmo mokyklos įkūrėjas. Jo metodo esmė buvo ugdyti pirštų savarankumą. Šiaip pirštų miklinimas yra būtinas ir skatina pianistinės technikos formavimą, todėl Balys Dvarionas nuoširdžiai diena iš dienos vykdė reiklaus profesoriaus
nurodymus. Tačiau ilgainiui pavienių pirštų kilnojimas ėmė stingdyti visą ranką. Pora savaičių tokio intensyvaus darbo iki skausmo nuvargindavo dilbius. Tausojant rankas teko mažiau praktikuotis. Kad veltui nešvaistytų laiko, Dvarionas tuomet stebėdavo Teichmüllerio, kuris buvo išsilavinęs muzikas, pamokas. Jų metu sužinojo daug naudingų dalykų apie įvairių epochų sąveikas, stilių skirtumus, interpretacinių sumanymų ypatumus. Kita vertus, Dvarionas išeitį rado lankydamas įžymių pianistų koncertus, kurių interpretacijos tapdavo įsimintinomis pamokomis, kaip reikėtų skambinti. Kaip gali skambėti Ludwigo van Beethoveno kūriniai fortepijonui, Balys Dvarionas išgirdo Maxui von Paueriui atliekant visą trisdešimt dviejų sonatų ciklą. Savaip pamokantys buvo Wilhelmo Backhauso rečitaliai. Pianistas, kurio repertuare buvo beveik visa literatūra fortepijonui, stulbino savo atmintimi ir virtuozine technika, o greta to sukeldavo daug nusivylimo perdėm išprotautu pedantišku grojimu. Ir visiška priešingybė – Walteris Giesekingas, kurio skambinimas atskleidė dar niekuomet negirdėtas instrumento spalvas, ke- rintį pustonių ir tembrų žaismą, skatinantį ir pačiam bandyti ieškot ko nors panašaus. O kaip galima buvo atsispirti romantiškajam trisdešimtmečio Ed- wino Fisherio šėlsmui, kurio laisvamaniškos traktuotės nulemtiems ekspre- sijos kraštutinumams prilygti galėjo nebent ugnikalnio stichija.
Atskira tema – tai Egono Petri „Klavierabendai“. Tai buvo talentingas artis- tas, kuris nemėgo išorinio emocijų proveržio. Visos jo interpretacijos – tai viduje išnešioti ir subrandinti sumanymai, apčiuopta esmė, veikalo gyvybės versmė. Jo skambinime greta tobulo meistriškumo galima buvo justi ilgaam- žės europietiškos kultūros suformuotą nepriekaištingą muzikinio skonio ir stiliaus pajautą, tiesiog pavyzdinį sudėtingiausių instrumentinių problemų sprendimą. Baliui Dvarionui tai buvo nepaprastai aktualu, ir, matyt, tuomet kilo sumanymas kada nors pasitobulinti pas jį.
Dar du Leipcigo konservatorijos profesoriai, kuriais Balys Dvarionas didžia- vosi ir kurių niekuomet neužmiršdavo dėkingai paminėti savo gyvenimo ap- rašymuose ar sovietiniais laikais besaikiai reikalaujamose autobiografijose – tai teorinių disciplinų dėstytojai, kompozitoriai Stephanas Krehlis ir Sigfridas Karg - Elertas. Pirmasis, tuo metu buvęs konservatorijos direktoriumi, labai patraukliai dėstė harmonijos ir muzikos kūrinių formų analizės kursą kom- pozitoriams. Anot Jadvygos Čiurlionytės, jis aiškino ne tik akordų savitarpio ryšį tonacijų sistemoje, bet ir psichologinę jų turinio vertę. Dvarionui, turin- čiam improvizatoriaus prigimtį, šios paskaitos buvo nepaprastai įdomios. Profesorius gi, matydamas tokį studento užsidegimą, pasisiūlė individualiai mokyti jį polifonijos. Namuose yra išlikę keli gerokai aptriušę, juodais kolen- koro viršeliais aplenkti mokykliniai natų sąsiuviniai, pilni įvairiausių kontra- punkto pratybų, taisyklingai išdėstytų dvibalsių ir tribalsių invencijų, o vėliau – kanonų ir daugiabalsių fugų eskizų. Kai kam, tarp jų ir kompoziciją studi- juojančiam Juozui Gruodžiui, profesorius Sigfridas Krehlis atrodė kaip išsila-vinęs, tačiau naujumo nemėgstąs kompozitorius. O Dvarionas liko dėkingas už įdiegtus muzikospagrindus, nuodugniai pažintą praeities palikimą.
Kitas kūrybingas ir ne mažiau įdomus pedagogas, paskaitose dėstęs savo menines ir teorines idėjas, buvo Sigfridas Karg-Elertas. Vokietijos meninia- me gyvenime tai buvo viena labiausiai imponuojančių asmenybių. Jo dau- giabriaunis talentas (kompozitorius, muzikos teoretikas, vargonininkas, pia- nistas, pedagogas) buvo artimas Balio Dvariono prigimčiai. Karg-Elerto pa- mokose atsivėrė kūrybinio proceso paslaptys5, aiškėjo kompozicinė techni- ka, o svarbiausia – Dvarionas patikėjo turįs dar Alfredo Kalniņio įžvelgtus kompozitoriaus gabumus ir įsiklausė į Gruodžio raginimus pradėti kompo-nuoti. Balys Dvarionas Leipcige buvo nepaprastai laimingas. Paskaitų kons- pektų sąsiuvinyje aptinkamas geriausiai jo būvį nusakantis rašinėlis „Apie Leipcigo konservatoriją“: Galima visaip apie mūsų konservatoriją kalbėti, bet man norisi aprašyti ją daugiau dvasiniai. Kas tai yra konservatorija? Galėčiau parašyti, kad tai mokykla, kurioje muzikos mokslas rimčiau ir plačiau pereina- mas, nei privatinėse. Svarbiausia, kad konservatorijos mokytojai daug geresni. <...> Apie mūsų konservatoriją galima tik viena pasakyti: konservatorija – mūsų bažnyčia, o muzika, kurios joje mokomės, yra mūsų šventenybė. Ir stenkimės būti panašūs nors kiek į dalelę Bacho, Bethoveno... Dieve, ko- kie laimingi mes esame!
Balio Dvariono studijas konservatorijoje labai reikšmingai papildė ir Leipcigo meninis kultūrinis gyvenimas. Pasaulinio garso Gewandhauso simfoninio orkes- tro, Thomaskirche berniukų choro – Thomanerchor, žymiausių Vokietijos, o ir užsienio atilikėjų koncertai, spektakliai operos ir dramos teatruose, muzikologi- jos paskaitos universitete, muziejai bei kiti įvarūs renginiai – tai nesibaigianti reikšmingų įvykių virtinė, į kurią įsisuko visi lietuvių studentai. Leipcige muzika lydi kiekvieną žingsnį. Ja kvėpuojama, ji skamba, nuolat skamba ne tik dienos mintyse, bet ir nakties sapnuose. Namuose yra išlikęs įdomus Dvariono laiškas Jadvygai Čiurlionytei: Žinai, aš tau tik sapną mano aprašyti noriu. Mačiau ir girdėjau žemės balsą... Keistas lyg šimto numirėlių... Stovėjau prie medžio dre- bėdamas...Bet Ką tokio keisto mano siela lyg apėmė... Gražiais akordais tas bal- sas persimainė. Persimainė viskas... atsiradau Bažny- čioj, kur Obojai ir Fago- tas kartu Gražų ir galingą kontrapunktą vedė. Gi bosas vaikščiojo lyg sapne, ro- dos, Tai fuga buvo kol kas negirdėta... Var- gonininkes mačiau...Bet kas čia? Nė- ra vargonų daugiau. Matau tik stygų or- kestrą iš šešiolikos žmonių. O dirigentas – tas pats vargonininkas. Žiūri į ma- ne linksmomis akelėmis ir pradeda Haendel Concerto Grosso.
Gyvenimas muzikoje (iš ryto individuali ruoša, paskui bėgama klausytis Ge- wandhauso orkestro repeticijų ar ketvirtadieniais vykstančių dieninių kon- certų, po pietų – paskaitos, o penktadienio vakarais ir šeštadieniais prieš- piet – nuostabūs vargonų ar chorų vakarai (Thomaskirchėje) buvo pagrin- dinis dienos turinys. Neretai Balio Dvariono konspektų sąsiuvinyje į paskai- tų tezes būdavo įterpiami tuo metu skambančios sakralinės muzikos įspū- džiai. Besiklausant J.S. Bacho Moteto: „Dalykas labai gražus. Kiek daug fanta- zijos ir turto!“
Skambant temai su variacijomis: „Tema baisiai graži, forma be galo rimto di- dumo. Atrodo, lyg dangus visa savo didybe atsivertų. Dieve, kaip gražu!“ O štai Giovani Pierluigi da Palestrina‘os „Stabat Mater“ įspūdžiai: Kokioje bažnytinė- je dvasioje parašyta! Man labai patinka. Muzika prasideda iš lėto,vietomis drau- ge su žodžiais kyla į dangų. Kokia nuostabi ta vieta – dvi strofos prieš galą! Ūpas po klausymo šventas. Muzika tokia gryna, švari. Dvasia aukštyn kyla.
Negali sakyti, kad Balys Dvarionas atvažiavo į Leipcigą visai negirdėjęs muzi- kos. Anaiptol, Dvarionų namų muzika aidėjo visoje Liudwiga iela. Dominavo ir Šv. Juozapo katalikų bendruomenės chore, kuriame kai kada giedodavo net pusė gausios Dominyko Dvariono šeimos narių, o dar paminėkime K ur- hauze vykusius simfoninės muzikos vakarus ar šiaip kamerinius koncertus. Vis dėlto Liepoja greta Rygos ir Jelgavos buvo vienas didžiųjų Latvijos muzi- kinio gyvenimo centrų. Bet tai, ką išgirdo dvidešimtmetis jaunuolis Leipcige,
buvo nepalyginami dalykai.
Ryškiausias įvykių įvykis – tai legendinio dirigento, paskutinio jau besitrau-kiančio romantizmo apologeto, Arturo Nikischo repeticijos ir koncertai. Pir- mą kartą gyvenime išgirstos jo diriguojamos Piotro Čaikovskio, Ludwigo van Beethoveno, Richardo Strausso, Johaneso Brahmso ir kitų simfonijos vi- siems laikams įsirėžė atmintin. Didžiojo vengro stichija – nerimastinga žmo- gaus siela, ir ją atskleisdavo stebuklingas Nikischo batutos mostas. Niekuo- met joks dirigentas nesugebėjo dovanoti tokių laimės akimirkų, kai džiaugs- mo ašaros byrėte byrėdavo iš akių. Jadvyga Čiurlionytė yra pasidalijusi atsi- minimais apie Nikischo atliekamą Aleksandro Skriabino simfoninę poemą „Ekstazė“:
Laukėme koncerto kaip pavasario. Šį kartą pasirinkome vietas už orkestro, prie vargonų, kad matytume A. Nikišo, mūsų stabo, veidą. Įspūdis buvo milžiniškas. Sėdėjome kaip įlektrinti, kiekvienu nervu virpėdami, o kai orkestras pradėjo kilti į kulminaciją, išgirdau tylų kūkčiojimą. Pažvelgusi į Balį, pamačiau ašaras, rie- dančias jo veidu6.
Arturo Nikischo menas, matyt, buvo vienas akstinų, pastūmėjusių jaunuolį po dešimties metų imtis dirigavimo. Daug kame – santykyje su muzika, santūrioje dirigavimo manieroje, bendravime su orkestro muzikantais, gali- ma buvo justi kadaise patirtų įspūdžių šešėlius, atsekti didžiojo Metro pėd- sakus7.
Visiška priešingybė – Wilhelmas Furtwängleris. Be galo aukštas, apsivilkęs sutaną primenančiu koncertiniu drabužiu, chaotiškais rankų judesiais, kurių prasmės orkestro muzikantai nelabai suprasdavo, nelengvai skynėsi kelią į pripažinimą. Tačiau jo sukurtos Ludwigo van Beethoveno, Antono Brucknerio,Richardo Wagnerio kūrinių interpretacijos,jo milžiniškos energijos ir tem- peramento dėka tapo klausytojų vis labiau mėgstamos. Jo atliekama naujų- jų kompozitorių Arnoldo Schönbergo, Pauliaus Hindemito, Igorio Stravins- kio bei kitų provokuojanti kūryba Balio Dvariono ne tik neatbaidė, o atvirkščiai – parodė, kiek dar neišnaudotų galimybių ir naujovių galima muzikoje rasti. Tai visam gyvenimui išugdė subtilios tolerancijos pojūtį naujovėms, kiekviename, kad ir labiausiai šokiruojančiame, meno reiškinyje ieškoti esmės, nusakančios tikrąją novacijų vertę. Tai ypač padėjo Dvarionui rengiant naujus veikalus, skambinant ar diriguojant lietuvių kompozitorių premjeras.
* * *
Pamažu artėjo prie pabaigos palaimingi studijų metai.Jau nuo 1925-ųjų pra- džios Balys Dvarionas atsidėjęs ruošia diplominio egzamino programą. Šiaip jaunasis pianistas nelabai baimindavosi viešų koncertų, tačiau šis kartas bu- vo ypatingas. Tai buvo ne tik ataskaita, bet ir rimčiausias gyvenimo etapo į- vertinimas, nuo kurio priklauso muzikinė ateitis. Jaudintis pradėjo prieš ge- rą porą mėnesių. Viename laiške Jadvygai Čiurlionytei pasidalijęs savo neri- mu, sulaukė drausminančio pastarosios atsako:
Ei, ei, Bolka! – Kas pavelino abejoti dėl Tavo egzaminų? Nejaugi Tu rimtai bijai kvotimo? Ir nesigėdini apie tai kalbėti. Aš taip tikra esu, kad Tu išlaikysi, kad man net pikta darosi, kai Tu taip šneki. Pačioj giliausioj gilumoj man ir norėtųsi <...>, kad nelaikytum, nes aš žinau, kad kuomet pabaigsi, tai Tavęs ir nebeišleis iš Lie- tuvos, o Tau juk norėtųsi daug ką pastudijuoti, ar ne tiesa? Bet vis tik gal ir ge- riau pabaigti – tai bus viena bėda nuo galvos numesta.
Kovo 26 dieną įvyko baigiamasis egzaminas, kuriame, nepaisant įsisiautėju- sio jaudulio ir iki skausmo nuvargintų rankų, pavyko įtikinamai ir kokybiškai paskambinti, pademonstruoti pasiektą profesinį meistriškumą. Įvertintas buvo aukščiausiu balu – ausgezeichnet. Mokslai baigti, tačiau norų ir siekių toliau tobulėti begalės.
Grįžęs į Kauną, sulaukė satyrinio „Vilkolakio“ teatro režisieriaus Antano Sut- kaus pasiūlymo sukurti muziką Vytauto Bičiūno trijų veiksmų komedijai „Varnalėšos“. Tuomet pirmą kartą gyvenime savo neeilinius gebėjimus improvizuoti Dvarionas pradėjo fiksuoti gaidų sąsiuviniuose. Anot Sutkaus, šmaikštus ir humoro nestokojantis muzikinio spektaklio apipavidalinimas paryškino vestuvių parodijos komiškumą.
Rudenį, spalio 10 dieną, Kaune įvyko Balio Dvariono rečitalis – savotiška mokslų Leipcige ataskaita. Programoje,greta studijuotų veikalų skambėjo ir savarankiškai parengta M.K. Čiurlionio ir Juozo Gruodžio muzika. Kauno vi- suomenė itin palankiai sutiko jaunojo pianisto profesionalų debiutą.
Tokia sėkminga muzikinės karjeros pradžia galėjo daugelį sugundyti pradėti savarankišką koncertuojančio atlikėjo ir muzikos kūrėjo veiklą. Daugelį, bet ne Balį Dvarioną. Tuo metu savo vyresniajai seseriai Reginai jis rašė:
Šiandien galvoju, kiek tu, žmogau, visados toli nuo savo visų svajonių esi. Vos tik vieną savo troškimą užgesini, žiūrėk, kitoj pusėj atsiranda dar didesni reikalavi- mai. Kuo labiau tau sekasi, tuo labiau viduje nepasitenkinimas tavyje nuolatos auga. Numarini vieną pageidavimą, jo vietoj tuoj dešimt naujų išdygsta... Ogi žmogus toks mažas esi, kad graudu, jog ilgainiui nebepajėgsi savo minčių ir no- rų stipriu nešėju būti.
Prieš keletą metų kilęs sumanymas pasitobulinti pas įžymųjį Egoną Petri vis labiau užvaldo mintis. Tačiau tai įgyvendinti nebuvo taip lengva. Tuo metu pokarinę Vokietiją krėtusi politinė sumaištis – besitęsianti ekonominė krizė ir infliacija – buvo itin grėsminga. Pragyvenimas brango sulig kiekviena die- na. O tam, kad galima būtų užsimokėti už mokslą, už fortepijono ir kamba- rio nuomą, koncertų bei spektaklių lankymą, būtinos muzikinės literatūros įsigijimą, reikėjo aibės pinigų. Su prašymu8 skirti stipendiją kreipėsi į tuo- metinį švietimo ministrą Leoną Bistrą. Stipendija buvo paskirta, bet kuklios valstybės paramos nepakako, ir čia vėl neįkainojamą pagalbą suteikė sesuo Regina, ketvirtadalį savo atlyginimo britų pasiuntinybėje skirdama brolio mokslams9.
1925 metų sausio 13 dieną Dvarionas išvažiavo į Berlyną. Čia išaiškėjo, kad Petri eisterschulėje nedirba, o dėsto Berlyno Hochschule für Musik. Norint studijuoti, buvo privalu laikyti stojamuosius egzaminus. Gavęs keletą kon- sultacijų, jaunuolis profesoriui patiko, ir šis sutiko priimti jį į savo labai nedi- dukę klasę. Laiškuose Dvarionas rašė:
Fortepijonu niekad taip sąžiningai neužsiimdavau, kaip dabar. Sąlygos darbui kuo geriausios. Mokslą aš platinsiu iki maksimumo. Iš tikrųjų dėl darbo netgi lai- mingas esu.
O kiek vėliau kitame laiške tęsė: Įstosiant į Hochschule reikalauja atmintinai vieną fugą Bacho, vieną sonatą Bethoveno ir dar vieną dalyką ad libitum. Paim- siu ką nors Skriabino. Kas link skambinimo, galų gale nedejuosiu, užtat kad ran- kos pastatymas bus dabar kuo natūrališkiausias. Prie tokių sąlygų ranka sugeba išpildyti sunkiausias techniškas vietas nei kiek nevargstant. Lig šiol aš visai neti- kusį rankos pastatymą turėjau ir kas porą savaičių pervargindavau sau ranką.
Pamokos pas profesorių – tai pats reikšmingiausias studijų Berlyne pusla-pis10. Egono Petri atlikimo menas – tobulo išbaigtumo ir išminties derinys. Jis imponavo savo klasikine harmonija ir turiningu objektyvumu. Petri inter- pretacijos, jo santykis su muzika inspiravo visiškai naujas mintis, suteikė sti- mulą siekti tobulesnio skambinimo ir būtinai giliau pripažinti meno prigimtį. Pianistines problemas profesorius patikėdavęs savo asistentui Alexanderiui Liebermannui, o pats aiškindavęs esminės muzikos suvokimą ir jos atlikimo problemas.
Egono Petri asmenyje Balys Dvarionas atrado pavyzdį, kurio, tuo metu dar pats gerai nesuvokdamas, intuityviai siekė nuo pat pradžių. Petri kaip niekas kitas atitiko Dvariono pianistinį charakterį, jo dvasinę sandarą, jo muzikinį tipažą. Egono Petri poveikyje atsivėrė Mozarto, Beethoveno kūrybos esmė, iškilo Bacho muzikos didybė, atsiskleidė romantikų sielos nerimas, susifor- mavo gyvenimo ir kūrybos maksima Nicht in der Größe liegt das Schöne, sondern im Schönen liegt die Größe – Ne didybėje grožis, o grožyje – didybė.