top of page
KONKURSAS
TVARKARAŠTIS
2016 m. VERT. KOMISIJA
ANKSTESNI KONKURSAI

Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos salė

Rūta Lipinaitytė

 

Rūta Lipinaitytė mokėsi nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Studijas Lietuvoje ji derino su studijomis Malmö muzikos akademijoje (Švedija, prof. Aleksandro Fischerio klasė), vėliau - Paryžiaus nacionalinėje konservatorijoje (prof. Boriso Garlizkio klasė). 2004 m. jai suteiktas magistro laipsnis (prof. Raimundo Katiliaus ir doc. Undinės Jagėlaitės smuiko klasės), 2008 m. smuikininkė apgynė darbą orkestrinio muzikavimo ir interpretacijos tema, už kurį Estijos muzikos ir teatro akademija jai suteikė meno daktaro (PhD) laipsnį.

Smuikininkė yra tarptautinio konkurso, skirto J. Heifetz šimtosioms metinėms paminėti, pirmojo Švedijos tarptautinio duetų konkurso, Holšteino festivalio orkestro akademijos konkurso, tarptautinio “Remember G.Enescu” Rumunijoje laureatė, tarptautinio P.Konjovič konkurso Jugoslavijoje, keturių respublikinių jaunųjų atlikėjų konkursų bei “Yamaha music foundation of Europe” konkurso nugalėtoja.

Kaip solistė Rūta Lipinaitytė grojo su Drezdeno, Brno, Kataro filharmonijų, Kroatijos radijo, Zagrebo simfoniniais orkestrais, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kameriniu orkestru "Kremerata Baltica", Lietuvos, Šv.Kristoforo, Klaipėdos, Šiaulių, VDU ir Talino kameriniais orkestrais, Maskvos kameriniu orkestru "Metų laikai”, Lietuvos ir Estijos Muzikos akademijų simfoniniais orkestrais, Tarptautiniu jaunimo orkestru Bukove (Vokietija).

Lietuvos radijo fonduose yra virš 20 R. Lipinaitytės fondinių įrašų, svarbesni jų yra įrašai su Lietuvos kameriniu orkestru ir Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru: S. Prokofjevo ir M. Rozsa koncertai smuikui su orkestru, E. Balsio „Daramatinės freskos“ smuikui, fortepijonui ir orkestrui, A. Schnittkes sonatos Nr. 1 versija smuikui su klavesinu ir kameriniu orkestru. Smuikininikė grojo įrašant kompaktinius diskus „Faustas Latėnas (*1956) „Samba Lacrimarum“ (2006 m.), „Faustas Latėnas

(*1956) „Sonata smuikui ir fortepijonui“ (2006 m.) ir „Klasikinė muzika jauniesiems smuikininkams“ (2007 m.).

Rūtos Lipinaitytės, kaip ansamblistės veikla yra neatskiriama nuo orkestro “Kremerata Baltica” (įkūrėjas ir meno vadovas Gidonas Kremeris), kuriame ji grojo nuo orkestro įkūrimo 1998 m. iki 2014 m. 2004-2008 metais smuikininkė buvo kamerinio ansamblio "Kremerata Baltica sekstetas" narė. Su šiuo kolektyvu ji dalyvavo festivaliuose ir surengė koncertus įvairiose pasaulio miestuose (Bazelyje, Lockenhause, Paryžiuje, Rygoje, Siguldoje, Kuhmo, New Yorke kt.). Be to, kamerinę muziką Rūta Lipinaityte grojo įvarių šalių koncertinėse salėse kartu su M.Fedotova, G.Kremeriu, A.Mustonenu, A.Poschu, P.Sadlo, J.Khoury, F.El-Hage, M.Lohuaru, L.Leiten, S.Lasmannu. Nuo 1995 m. smuikininkė rengia kamerinių kūrinių programas su pianiste Indre Baikštyte, 2001 m. jų duetas pasivadino „Domino duo“.

Smuikininkė yra 2015 metais įkurto tarptautinio East-West kamerinio orkestro koncertmeisterė (meno vadovas pianistas Slava Krimer).

Smuikininkės akademinė veikla yra susijusi su Lietuvos ir Estijos muzikos ir teatro akademijomis. 2005-2008 metais ji dirbo pedagoginį darbą Taline. Šiuo metu Rūta Lipinaitytė yra LMTA docentė bei styginių instrumentų katedros vedėja, yra dažnai kviečiama vesti smuiko meistriškumo kursus tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Tarp smuikininkės studentų yra nacionalinių ir tarptautinių smuikininkų konkursų laureatų.

Nors Rūtos Lipinaitytės repertuaras platus ir įvairiapusis, smuikininkės labiausiai mėgstama ir dažniausiai atliekama yra XX amžiaus muzika - Britteno, Bernsteino, Stravinskio, Schnittkes, Šostakovičiaus, Martinu, Chačaturiano, Prokofjevo kūriniai. Po debiuto su Drezdeno Filharmonijos Simfoniniu Orkestru muzikos kritikas Peteris Zacheris savo recenzijoje rašė:

Solistė Rūta Lipinaitytė yra žinoma kaip netradicinio repertuaro smuikui specialistė, tad jos interpretcija pasižymejo gilia autentika (Miklos Rozsa koncertas smuikui). Labai autentiškai skambėjo tiek įvairūs ritminiai ir metriniai muzikos aspektai, tiek ir į orkestrinę paletę įsiliejusi solinė partija. Atlikimas paliko rimtos dvikovos tarp stiprių partnerių įspūdį - tarsi solistė ir orkestras stengtųsi įveikti vienas entuziazmu ir intensyvumu. (Dresdner Neueste Nachrichten , 03.01.2011)

bottom of page