Apie konkursą
Stasio Vainiūno konkurso ištakos – respublikiniai jaunųjų atlikėjų konkursai, kurie nuo 1965 m. kas dveji metai buvo rengiami Vilniuje. Pagrindinis organizatorius – Lietuvos valstybinės konservatorijos Fortepijono katedra.Vienas šių konkursų iniciatorių buvo Stasys Vainiūnas – žymus Lietuvos kompozitorius, puikus koncertuojantis pianistas, pedagogas. Jis – pirmasis lietuvis, tapęs tarptautinio konkurso laureatu. 1933 m. Vienoje jis iškovojo aštuntąją vietą (iš 252 pianistų), pelnė garbės diplomą ir teisę vadintis laureatu.Siekiant įamžinti Stasio Vainiūno atminimą, populiarinti jo kompozicinį palikimą, respublikiniam jaunųjų atlikėjų konkursui buvo suteiktas šio menininko vardas.1989 m. įvyko pirmasis respublikinis aukštesniųjų ir vidurinių meno mokyklų Stasio Vainiūno pianistų konkursas, 1991 m. – antrasis respublikinis jaunųjų atlikėjų konkursas Stasio Vainiūno atminimui.1993 m. konkursas tapo tarptautiniu, jį rengė Lietuvos Respublikos kultūros ir švietimo ministerija, o nuo 1996 m. – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Nuo 2006 m. konkurse varžosi ir pianistai, ir kameriniai ansambliai. 2011 m. konkursas tapo Alink-Argerich fondo nariu.
Stasys Vainiūnas
Stasys Vainiūnas (1909-1982) garsus muzikos kūrėjo ir atlikėjo darbais. Kompozitorius priklauso Balio Dvariono ir Antano Račiūno kartai, šių kompozitorių reikšminga kūrybos dalis atsirado dramatiškų istorinių permainų laikotarpiu.
Stasys Vainiūnas kūryboje ypatingą dėmesį skyrė fortepijonui, su šiuo instrumentu susiję reikšmingiausi kūrybiniai laimėjimai. „Mažąja vabzdžių siuita“ kompozitorius išgarsėjo kaip miniatiūros meistras, jo kvintetai dviem smuikams, altui, violančelei ir fortepijonui buvo šio žanro pirmieji pavyzdžiai lietuvių muzikoje, o visą kūrybą vainikavo stambios formos kūriniai, tarp kurių – 4 koncertai fortepijonui ir orkestrui. (Plačiau skaitykite ČIA)