Tarptautiniam M. K. Čiurlionio konkursui – išskirtinis užsienio svečių ir dalyvių dėmesys
2011-09-13

 

Rugsėjo 14–23 dienomis Vilniuje vyksiantis Tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas šiemet sulaukė ypač gausaus dalyvių skaičiaus ir užsienio svečių dėmesio.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš kairės: LR kultūros ministras A. Gelūnas, Dominykas Širvinskas, Zbignevas Ibelhauptas,

Renata Marcinkutė-Lesieur
 

Daugiau nei savaitę sostinės koncertų salėse koncertuos talentingiausi Lietuvos bei užsienio jaunieji muzikos atlikėjai. Konkurse varžysis rekordinis dalyvių kiekis – net 74 muzikantai: vargonininkų konkurse dalyvaus 26 atlikėjai, o pianistų bus net 48.

Šiais metais 12-ąjį kartą rengiamas konkursas žymės 100-ąsias pasaulinio garso muziko ir dailininko M. K. Čiurlionio (1875–1911) mirties metines.

„Tai, kad šis pasaulinės reikšmės ir vis dar labai pripažįstamas menininkas į konkursą iš įvairių šalių sutraukia jaunuosius atlikėjus, pianistus ir vargonininkus, yra ypatingai džiugus faktas. Lietuva, nepaisant sunkių ekonomiškai laikų, sugebėjo rasti lėšų ir nenuvylė konkurso ištikimų organizatorių ir dalyvių, žmonių, kurie tiki šiuo konkursu. Tikiuosi, kad šiemet, M. K. Čiurlionio iškilia data pažymėtas konkursas bus kaip niekad įdomus“, - pirmadienio spaudos konferencijoje kalbėjo LR Kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

Jaunųjų muzikantų profesionalumą vertins dvi komisijos, į kurias pakviesti pasaulinio garso pedagogai ir muzikantai iš 9 Europos šalių: Lietuvos, Austrijos, Estijos, Italijos, Lenkijos, Nyderlandų, Rusijos, Suomijos ir Vokietijos. Konkursą organizuojančio Tarptautinių kultūros programų centro atstovas Dominykas Širvinskas džiaugėsi, jog M. K. Čiurlionio konkursą aplankys ir kiti ypatingi užsienio svečiai – pirmą kartą konkursą stebės Pasaulinės muzikos konkursų federacijos vice-prezidentas Quinten Peelen (Nyderlandai), taip pat atvyks 5 radijo žurnalistai iš Austrijos, Kroatijos, Danijos, Norvegijos bei Vokietijos. Pastarieji visą savaitę viešės Vilniuje ir ruoš specialius radijo reportažus apie konkursą bei M. K. Čiurlionio kūrybą.

Naujasis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius bei pianistų konkurso vertinimo komisijos narys Zbignevas Ibelhauptas pažymėjo, jog konkurso dalyviams šiemet sudaromos išskirtinės sąlygos, vien jų – groti naujausio modelio, 2010-aisiais sukurtu Yamaha fortepijonu, kuris atkeliauja į Vilnių specialiai konkursui. Derinti šį instrumentą pakviestas meistras iš Paryžiaus.

Geriausiems vargonininkų ir pianistų konkursų atlikėjams vertinimo komisijos skirs po 3 laureatų premijas ir diplomus. Pirmosios vietos laureatai bus apdovanoti 10 000 eurų premija, antrosios – 6000 eurų, trečiosios – 3000 eurų, diplomantai – po 1000 eurų. Konkurso dalyvių lauks ir specialieji prizai už geriausiai atliktus M. K. Čiurlionio kūrinius. Lietuvos nacionalinė filharmonija bei Kauno valstybinė filharmonija taip pat skirs specialius prizus – galimybę koncertuoti 2012-aisiais metais. Bendrą konkurso prizinį fondą sudaro 46 000 eurų.

Vargonininkų konkurso vertinimo komisijos narė Renata Marcinkutė-Lesieur džiaugėsi aukštu konkurso meniniu lygiu bei profesionalumu, pasak jos, M. K. Čiurlionio konkursų laureatai nuolat koncertuoja užsienyje bei pelno laurus kituose konkursuose.

M. K. Čiurlionio vardo konkursą vainikuos rugsėjo 23 dieną Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyksiantis baigiamasis koncertas, jo metu bus apdovanoti konkurso nugalėtojai bei koncertuos pianistų laureatai kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, vadovaujamu vyriausiojo dirigento ir meno vadovo Juozo Domarko.

 

Bilietus į baigiamuosius konkurso koncertus galima įsigyti Lietuvos nacionalinės filharmonijos kasose (Aušros Vartų g. 5) ir internetu: http://www.filharmonija.lt/ bei www.bilietai.lt (http://www.bilietai.lt/lt/event/10073). Konkurso perklausos ir koncertai Šv. Kazimiero bažnyčioje –nemokami.